Кобальт (Co)

скачанные файлыКобальт позитивно впливає на перебіг багатьох фізіологічних процесів, що відбуваються у рослинах. У тварин і людини він є складовою вітаміну B12 (кобаламіну), потрібного для нормальної діяльності травного каналу, сприяє фіксації молекулярного азоту бобовими культурами. В рослинах кобальт міститься від 0,01 до 0,6 мг/кг сухої речовини. Кобальт підвищує активність ферментів, сприяє нормальному обміну речовин у рослинах, збільшує вміст хлорофілу, аскорбінової кислоти і білка, підвищує посухостійкість рослин. Найбільше його концентрується в генеративних органах, а також у бульбочках бобових культур.

Застосування кобальтових добрив на дерново-підзолистих грунтах підвищує врожайність пшениці озимої на 2-3 ц/га, капусти – на 40-50, картоплі – на 5-20 ц/га. Зовнішні ознаки нестачі кобальту в рослинах подібні до азотного голодування. Нестача кобальту в кормах (менш як 0,07 мг/кг сухої речовини) зумовлює зниження вмісту гемоглобіну в крові тварин, захворювання на сухоти, втрату апетиту (акобольтоз).

Загальний вміст рухомих сполук кобальту в грунтах коливається від 0,1 до 7 мг/кг. Рухомість сполук кобальту знижується з підвищенням PH грунтового розчину. Вже при PH 6,8 починають випадати в осад гідрокарбонати кобальту. Кобальтові добрива слід застосовувати, якшо вміст рухомих сполук кобальту менш як 1,5 мг/кг грунту. Це забезпечує отримання повноцінних продуктів харчування для людей і кормів для тварин. Кобальтові добрива потрібно насамперед застосовувати на луках і пасовищах, на чорноземах вилужених, дерново-підзолистих, сірих лісових нейтральних і лужних грунтах, а також на грунтах після вапнування. Особливо відчувають нестачу кобальту бобові культури. Застосовувати кобальтові добрива рекомендують під посіви люцерни, конюшини, гороху, гречки, сої, буряку, льону, ячменю, жита озимого та під виноград. При цьому в грунт можна вносити 100-300 г/га кобальту. Для обробки насіння використовують солі кобальту. Для цього витрачають 20-30 л/т 0,5%-го розчину, для позакореневого підживлення рослин 300-400 л/га 0,05-0,10 %-го розчину.

Facebook Comments